Szanowni Państwo,
Zapraszamy na nadchodzące webinarium dotyczące analizy pierwiastkowej techniką ICP-MS w próbkach żywności, organizowane przez firmę Thermo Scientific:
ICP-MS Webinarium edukacyjne – Analiza elementarna metali toksycznych w żywności dla niemowląt
19 stycznia 2022 r. Sesja o godzinie 11:00
Zapraszamy do rejestracji (czas trwania 1 godzina 30 minut, spotkanie prowadzone w języku angielskim).
Spotkanie będzie składało się z dwóch części następujących jedna po drugiej.
Część 1: Wykorzystanie potrójnego kwadrupola ICP-MS do poprawy szybkości, czułości i dokładności analizy toksycznych i odżywczych składników w żywności dla niemowląt.
Odżywki i suplementy diety dostarczają organizmowi nie tylko energii, ale także niezbędnych makro- i mikroelementów dla długiego i zdrowego życia. Niektóre pierwiastki są niezbędne dla poprawnego funkcjonowania, ale narażenie na metale ciężkie, takie jak arsen, rtęć i ołów, potencjalnie obecne w żywności jako zanieczyszczenia, może prowadzić do poważnych negatywnych skutków dla zdrowia. Szczególnie wrażliwą grupą podatną na różne choroby i potencjalne trwające całe życie uszkodzenia neurologiczne w wyniku narażenia na toksyczne metale ciężkie są niemowlęta i małe dzieci.
W Unii Europejskiej przepisy dotyczące żywności podlegają regularnym zmianom i oczekuje się, że na całym świecie staną się jeszcze bardziej rygorystyczne. W tej części prezentacji przedstawiona zostanie prosta i szybka metoda analityczna oparta na połączeniu potrójnego kwadrupola ICP-MS z tlenem jako jedynym gazem w komorze kolizyjno/reakcyjnej, używanym do bardzo czułej analizy zarówno składników odżywczych, jak i toksycznych w różnych typach żywność dla niemowląt.
Część 2: Rozszerzenie zakresu możliwości techniki ICP-MS o analizę nanocząstek w żywności.
W niektórych przypadkach ilościowe oznaczenie stężenia pierwiastków, nie wystarcza do wyciągnięcia zadowalających wniosków na temat potencjalnych zagrożeń. Arsen, ale także inne pierwiastki, mogą występować w różnych formach chemicznych, o bardzo zmiennej toksyczności i biodostępności. Do dokładnego określenia nie tylko stężenia, w jakim występuje pierwiastek, ale także jego formy specjacyjnej niezbędne jest zaimplementowanie chromatografii połączonej ze spektrometrem ICP-MS.
Potencjalnie szkodliwymi formami danego pierwiastka mogą być także nanocząstki powstałe naturalnie z zastosowania dodatków do żywności. Kluczowym przykładem jest tu dwutlenek tytanu, który, chociaż chemicznie obojętny, okazał się być potencjalnym czynnikiem rakotwórczym, występując w postaci nanocząsteczek. ICP-MS jest w stanie rozróżnić rozpuszczone formy pierwiastka lub obecność nanocząstek, pracując w tak zwanym trybie pojedynczej cząstki.
W prezentacji przedstawione zostaną metody, oznaczania potencjalnie szkodliwych form pierwiastków poprzez zastosowanie różnych trybów pomiaru ICP-MS.
Kliknij w link aby się zarejestrować: Rejestracja